do kasy suma: 0,00 zł
Zgłoszenie i fiskalizacja kasy fiskalnej – czym jest? Jakie obowiązki dla przedsiębiorcy generuje kasa fiskalna?
Zgłoszenie i fiskalizacja kasy fiskalnej – czym jest? Jakie obowiązki dla przedsiębiorcy generuje kasa fiskalna?

Kiedy kasa fiskalna jest potrzebna?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej ciąży na przedsiębiorcach, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych, i których obroty przekraczają 20 000 zł. Oprócz tego obowiązkowo kasę fiskalną muszą posiadać firmy zajmujące się m.in. dostawą gazu płynnego, części do silników, sprzętu radiowego lub świadczące usługi w zakresie przewozów pasażerskich, przewozu osób, przeprowadzania badań i przeglądów technicznych pojazdów, opieki medycznej, doradztwa podatkowego.

Przepisy określają zwolnienia przedmiotowe z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, m.in. dla podatników prowadzących czynności notarialne, oferujących usługi ubezpieczeniowe lub usługi związane z obsługą rynku nieruchomości (w tym wypadku świadczenia usług trzeba dokumentować za pomocą faktury).

Ponadto warto wiedzieć, że obecnie kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii zostały wycofane ze sprzedaży, dostępne są wyłącznie urządzenia z elektronicznym zapisem kopii oraz kasy online. Przy czym dąży się do tego, aby kasy online były obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców objętych przepisami, etapowo wdraża się je w kolejnych branżach.

Oprócz tego na podatników nakłada się dodatkowe obowiązki związane ze zgłoszeniem oraz fiskalizacją kasy. Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Zgłoszenie kasy fiskalnej

Przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, konieczne jest zgłoszenie urządzenia do właściwego urzędu skarbowego. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, będzie to oddział urzędu odpowiadający twojemu miejscu zamieszkania. W przypadku firm prowadzonych przez osobę prawną bądź jednostkę organizacyjną, zgłoszenia należy dokonać w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby firmy.

Zgłoszenie musi mieć formę pisemną, należy w nim podać liczbę urządzeń oraz adresy miejsc, w których będą się one znajdować. Po załatwieniu tych formalności konieczna jest fiskalizacja kasy.

Fiskalizacja kasy

Zastanawiasz się, co to jest fiskalizacja kasy fiskalnej? To czynność mająca na celu przełączenie kasy z trybu treningowego/szkoleniowego na tryb fiskalny. Może być dokonana wyłącznie przez serwisanta posiadającego uprawnienia nadawane mu przez producenta urządzenia.

Ile kosztuje fiskalizacja kasy? To niewielki koszt, od 50 do 100 zł (w zależności od tego, czy przeprowadzana jest w siedzibie twojej firmy, czy u serwisanta). Przy czym, po fiskalizacji, zarówno na przedsiębiorcy, jak i na serwisancie, ciąży obowiązek rejestracji kasy fiskalnej w przeciągu 7 dni w celu otrzymania numeru ewidencyjnego.

Dużym ułatwieniem jest to, że w przypadku kasy online, możliwa jest fiskalizacja zdalna. Co to oznacza? Urządzenie od razu łączy się z Centralnym Repozytorium Kas, dzięki czemu nadawany jest numer ewidencyjny bez zbędnych formalności.

Na koniec warto wiedzieć, że serwisant dokonujący fiskalizacji automatycznie obejmuje obsługę serwisową nad kasą. Jeśli będziesz chciał go zmienić, musisz zgłosić wniosek o to do producenta kas, a także poinformować o tym urząd skarbowy. Dlaczego? Ponieważ tylko wskazany serwis może dokonywać odczytu z pamięci fiskalnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl