do kasy suma: 0,00 zł
Sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna. Czy sprzedając przez internet trzeba mieć kasę fiskalną?
Sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna. Czy sprzedając przez internet trzeba mieć kasę fiskalną?

Posiadasz sklep online i sprzedajesz swoje produkty wyłącznie przez internet? Już na samym początku mamy dobrą wiadomość – kasa fiskalna nie zawsze będzie obowiązkowa. Kluczowe jest jednak to „nie zawsze”, ponieważ trzeba spełnić kilka warunków.

Kiedy sprzedaż bez kasy fiskalnej jest możliwa? Zwolnienie z kasy fiskalnej

Zastanawiasz się, kto musi mieć kasę fiskalną? Z pewnością nie dotyczy to przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wysyłkową, o ile spełniają kilka dodatkowych warunków. Kiedy zwolnienie będzie możliwe?

Zacznijmy od tego, że obowiązkowi rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej nie podlegają firmy, które nie przekroczyły limitu obrotów z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Limit ten wynosi 20 000 zł obrotu i dotyczy poprzedniego lub bieżącego roku podatkowego. Jeśli przekroczysz tę kwotę, będziesz zobligowany do korzystania z kasy fiskalnej, chyba że prowadzisz sprzedaż wysyłkową. Aby zachować prawo do zwolnienia:

  • dostawa towarów może być realizowana wyłącznie w systemie wysyłkowym, czyli pocztą lub za pośrednictwem firm kurierskich;
  • zamawiający w całości zapłacił za zamówienie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej i środki te zostały przelane na rachunek przedsiębiorcy;
  • z ewidencji jednoznacznie wynika, czego dotyczyło zamówienie i na rzecz kogo zostało dokonane.

W praktyce, prowadząc sklep online, czy firmowe konto w portalu aukcyjnym i chcąc skorzystać ze zwolnienia, nie możesz m.in. umożliwiać kupującym osobistego odbioru w siedzibie firmy. Ponadto nie ma możliwości płatności gotówką, za pobraniem. A kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa, niezależnie od powyższych warunków?

Kto musi mieć kasę fiskalną, sprzedając przez internet?

Musisz wiedzieć, że nie każdej firmie prowadzącej sprzedaż wysyłkową przysługuje zwolnienia z kasy fiskalnej, niezależnie od tego, czy spełnia powyższe warunki. Dotyczy to sprzedaży:

  • perfum;
  • części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (wyjątkiem stanowią części do motocykli);
  • sprzętu fotograficznego, radiowego, telewizyjnego oraz telekomunikacyjnego;
  • zapisanych i niezapisanych nośników danych.

Jeśli zajmujesz się sprzedażą jednego z tych typów towaru, musisz wystawiać paragon kupującemu.

Ile kosztuje kasa fiskalna? Jak ją wybrać?

Czeka cię zakup kasy fiskalnej? Mamy kilka wskazówek, jak ją wybrać. Obecnie większość przedsiębiorców wybiera kasy jednego z dwóch czołowych producentów: Elzab lub Novitus. Ich ceny zaczynają się od ok. 1 000 zł, zwykle nie przekraczają 1 500 zł, ponadto, w niektórych sytuacjach, możesz starać się o ulgę na zakup kasy fiskalnej, warto więc zapoznać się z obowiązującymi przepisami.

Zgodnie z regulacjami, stopniowo wprowadzane są kasy online, które automatycznie łączą się z Centralnym Repozytorium Kas. Kasy z papierowym zapisem kopii nie są już dostępne, natomiast te z elektronicznym zapisem kopii zastępowane są przez urządzenie działające online, dlatego warto od razu na nie postawić.

Wybierając kasę, zwróć uwagę na to, czy współpracuje z czytnikami kodów kreskowych, ile towarów i grup towarowych można do niej wprowadzić, a także jaka jest długość nazw towarów. Natomiast, gdy twój sklep jest rozbudowany, zastanów się, czy nie lepsza byłaby drukarka fiskalna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl