do kasy suma: 0,00 zł
Rodzaje kas fiskalnych. Od czego uzależnić wybór kasy fiskalnej?
Rodzaje kas fiskalnych. Od czego uzależnić wybór kasy fiskalnej?

Rodzaje kas fiskalnych. Kiedy kasa fiskalna jest potrzebna?

Zaczniemy od tego, kiedy potrzebujesz kasy fiskalnej. Kasa fiskalna jest obowiązkowa dla przedsiębiorców/podatników prowadzących sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych, w sytuacji, gdy przekroczą oni obrót w wysokości 20 000 zł. Wyjątek stanowią podatnicy podlegający zwolnieniu przedmiotowego (np. prowadzą czynności notarialnie, oferują usługi ubezpieczeniowe, czy prowadzą sprzedaż wysyłkową, a zapłata jest przelewana na rachunek bankowy).

Jeśli przepisy dotyczące zwolnienia z kas ciebie nie dotyczą, jesteś zobligowany do zakupu tego urządzenia. I tu często pojawiają się schody, ponieważ można wyróżnić kilka typów kas.

Dzieli się je na kasy POS (Electronic Poing of Sale) oraz ERC (Electronic Cash Register). Kasy ERC to mniej zaawansowane urządzenia, które wymagają bezpośredniej obsługi przez kasjera. Można do nich podłączyć dodatkowe urządzenia, aczkolwiek sprzedaż i tak nie będzie prowadzona z poziomu aplikacji. To m.in. kasy mobilne. Kasy POS to rozbudowana grupa urządzeń fiskalnych, składająca się m.in. z komputera, drukarki fiskalnej, monitora oraz klawiatury. Ponadto można do nich podłączyć skanery kodów kreskowych, czytniki kart magnetycznych, a nawet wagi elektroniczne. Są uniwersalne, sprawdzą się m.in. w dużych sklepach.

Oprócz tego kasy fiskalne dzieli się na:

  • mobilne (przenośne) – posiadają niewielkie, kompaktowe rozmiary, są wielofunkcyjne;
  • komputerowe – łączą funkcje komputera oraz drukarki fiskalnej, umożliwiają m.in. wykorzystanie programu magazynowego;
  • systemowe – urządzenia umożliwiające pracę w sieci z innymi kasami oraz z komputerem; pozwalają na podpięcie dodatkowych sprzętów pomocniczych;
  • jednostanowiskowe – tak jak kasy systemowe, mają możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych.

Kasa fiskalna online vs starego typu

Kasa online to nowy typ kas rejestrujących, który umożliwia przesyłanie w sposób ciągły i zautomatyzowany informacji do Centralnego Repozytorium Kas, co wymaga podłączenia do sieci internetowej. Kasy starego typu posiadają papierowy lub elektroniczny zapis kopii, przy czym trzeba wiedzieć, że od września 2019 roku kasy z papierowym zapisem nie mogą już znajdować się w sprzedaży.

Wedle obowiązujących przepisów, przedsiębiorcy stopniowo powinni przechodzić na kasy online, które w swojej ofercie ma m.in. Novitus oraz Elzab. Zmiany te wprowadzane są etapowo, dla poszczególnych branż. W 2021 roku do tej grupy dołączą m.in. siłownie i kluby fitness, zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne, lekarze i prawnicy.

Kasy fiskalne – dodatkowe parametry, na które warto zwrócić uwagę

W zależności od tego, w jakiej branży działasz, konieczne może być zwrócenie uwagi na specyficzne parametry. To, co będzie ważne dla lekarzy, to m.in. antybakteryjna obudowa oraz jak największa ilość znaków wpisywanych podczas określania nazw towarów (usługi medyczne muszą być precyzyjnie opisane).

Prawnicy, przedstawiciele handlowi oraz osoby, które często zmieniają miejsce wykonywania usług/sprzedaży towarów, najczęściej decydują się na kasy mobilne. Dla nich ważna będzie waga oraz wydajność baterii/akumulatora.

W restauracjach, ale też w warsztatach mechanicznych, przydaje się kasa odporna na zabrudzenia, zachlapania.

Natomiast w przypadku biznesów o charakterze obwoźnym, kluczową kwestią jest możliwość zasilania z gniazda zapalniczki samochodowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl