do kasy suma: 0,00 zł
Kiedy kasa fiskalna? Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?
Kiedy kasa fiskalna? Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych spoczywa na coraz szerszej grupie przedsiębiorców. Kolejne regulacje prawne nakładają wymóg rejestracji sprzedaży towarów i usług według rodzaju prowadzonej działalności. Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Kasa fiskalna – obowiązek posiadania

W dzisiejszym obrocie gospodarczym kasy fiskalne to konieczność dla coraz większego grona przedsiębiorców, stopniowe zmiany dążą do objęcia nią kolejnych branż. W myśl obowiązujących przepisów do prowadzenia ewidencji z użyciem kasy fiskalnej zobligowani są przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz wobec rolników ryczałtowych.

Według przepisów przedsiębiorcy, których kwota obrotu z tytułu wyżej wskazanych transakcji przekroczyła 20 000 zł, zmuszeni są do ewidencji z zastosowaniem kasy fiskalnej. Istotne, że prowadzący działalność nie mają obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeśli rejestrują swoje przychody jedynie firmom, które prowadzą wykaz swoich zysków na podstawie wystawianych faktur.

Od kiedy kasa fiskalna online ?

Przepisami, które weszły w życie w 2019 roku, ustawodawca nałożył obowiązek stopniowego przechodzenia z urządzeń starego typu, czyli kas z zapisem papierowym lub z zapisem elektronicznym, na kasy fiskalne online. Już w 2020 roku likwidacja dotychczasowej kasy na rzecz nowoczesnej kasy online dotyczy grup przedsiębiorców prowadzących stacje paliwowe, warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne.

W tym roku na kasę fiskalną online musieli przejść również właściciele firm świadczących usługi gastronomiczne, hotelarskie oraz trudniące się sprzedażą węgla, brykietu oraz paliw stałych wytwarzanych z węgla do celów opałowych.

Od stycznia 2021 roku obowiązek kasy fiskalnej online obejmie branże fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, medyczne, prawnicze oraz świadczące usługi typu fitness.

Bezwzględny obowiązek ewidencji z użyciem kasy fiskalnej online będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców od stycznia 2023 roku. Przedsiębiorcy, którzy muszą dokonać zakupu nowego urządzenia, powinni pamiętać o prawidłowej fiskalizacji, proces ten musi zawsze zostać przeprowadzony przez wykwalifikowanego serwisanta.

Jaki limit zwolnienia z kasy fiskalnej w 2020 roku?

Zwolnienie z kasy fiskalnej obejmuje wiele pozycji, jednak w powszechnej praktyce dla przedsiębiorców do najważniejszych należą sytuacje, w których prowadzący działalność nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym obrotu na poziomie 20 000 zł.

Rejestracji przy użyciu kasy fiskalnej nie muszą również prowadzić m.in. przedsiębiorcy świadczący dostawę towarów w systemie wysyłkowym, pod warunkiem, że nadawca przesyłki otrzymuje opłatę na rachunek bankowy w całości. Zwolnienie dotyczy też np. usług związanych ze świadczeniem edukacji, wynajmem oraz usług zarządzania nieruchomościami, usług finansowych i ubezpieczeniowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl