do kasy suma: 0,00 zł
Co oznacza fiskalizacja kasy?
Co oznacza fiskalizacja kasy?

Zgłoszenie oraz fiskalizacja kasy fiskalnej to obowiązek każdego przedsiębiorcy, który musi rejestrować sprzedaż przy pomocy tych urządzeń. Na czym to polega i kto może wykonać fiskalizację kasy? Mamy dla ciebie przydatne wskazówki.

Co to jest fiskalizacja?

Fiskalizacja jest czynnością przeprowadzaną z udziałem serwisanta kasy, której celem jest przygotowanie do ewidencjonowania na kasie w trybie fiskalnym. Po dokonaniu fiskalizacji nie będziesz już korzystać z trybu wstępnego czy treningowego, sprzedaż zacznie być rejestrowana.

Co należy podkreślić, fiskalizacja ogólnopolska jest procesem obowiązkowym, bez niej niemożliwe jest użytkowanie kasy fiskalnej w innym trybie, niż treningowy.

Zanim zamówisz usługę fiskalizacji kasy, konieczne może być zgłoszenie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego liczby oraz miejsca używania kas fiskalnych. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy planują korzystanie z kilku kas i chcą wdrożyć je etapowo.

Jak już sygnalizowaliśmy, fiskalizacja musi być przeprowadzona w obecności serwisanta, który będzie potem odpowiedzialny za obsługę przedsiębiorcy. Podczas tego procesu, dokonuje się synchronizacji pracy modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy, co kończy się wydrukiem dobowego raportu fiskalnego.

Następnie, zarówno serwisant, jak i przedsiębiorca, powinni dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego w terminie nieprzekraczającym 7 dni. Robi się to w celu uzyskania numeru ewidencyjnego, który jest indywidualny dla każdego urządzenia.

Jak przebiega konfiguracja kasy online?

Aby dokonać konfiguracji kasy online, musisz zamówić taką usługę u serwisanta. Co istotne, musi mieć on do tego specjalne uprawnienia, nadawane przez producenta. Jeśli nie masz pewności co do zakresu jego kompetencji, zawsze możesz sprawdzić legitymację serwisową. Musisz wypełnić Formularz Fiskalizacji, w którym wszystkie podane dane powinny być zgodne z dokumentami rejestrowymi firmy.

Fiskalizację urządzenia można przeprowadzić w siedzibie twojej firmy lub zgłosić się do biura serwisanta. Sam proces obejmuje kilka czynności, takich jak zapis w pamięci fiskalnej informacji dotyczących fiskalizacji, zerowanie wszystkich liczników kas, czy wystawienie raportu dobowego. W przypadku, gdy dokonywana jest fiskalizacja kasy online, należy zapewnić dostęp do sieci globalnej.

Na koniec do książki serwisowej kasy dołączany jest raport z fiskalizacji. Pamiętaj, że od tego momentu masz 7 dni na dokonanie wcześniej wspomnianego zgłoszenia.

Fiskalizacja kasy – koszt

Zastanawiasz się, ile kosztuje fiskalizacja kasy? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – usługa ta nie jest droga, ponadto jest jednorazowa, nie musisz jej cyklicznie powtarzać. Za fiskalizację zapłacisz średnio od 50 zł do 100 zł. Ostateczna cena zależy konkretnej firmy, a także od tego, czy zamawiasz usługę dojazdu do twojej siedziby, czy decydujesz się na fiskalizację w siedzibie serwisanta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl