do kasy suma: 0,00 zł
Jaką kasę fiskalną wybrać dla lekarza?
Jaką kasę fiskalną wybrać dla lekarza?

Wedle nowych przepisów, lekarz, który prowadzi własną praktykę lekarską, musi rejestrować sprzedaż usług za pomocą kasy fiskalnej. Jak ją wybrać, aby była wygodna i poręczna?

Drukarka czy kasa fiskalna?

Lekarz tak naprawdę ma dwie możliwości – może wybrać kasę lub drukarkę fiskalną. I my od razu podpowiemy, że ta pierwsza jest lepszym rozwiązaniem. Dlaczego?

Oba te urządzenia spełniają tak naprawdę tę samą funkcję, czyli rejestrują obrót. Różnica polega na tym, że drukarka fiskalna obsługiwana jest za pomocą aplikacji zainstalowanej na komputerze, bądź innym urządzeniu, natomiast kasa fiskalna jest autonomiczna. Obsługuje się ją bezpośrednio, przy użyciu wbudowanej klawiatury, natomiast wszystkie informacje wyświetlane są na ekranie.

Dzięki temu kasa fiskalna jest bardziej funkcjonalna, wygodniejsza w użytkowaniu. Tylko by sprawdziła się w przypadku lekarzy, ważny jest jeszcze jeden warunek.

Kasa fiskalna stacjonarna czy mobilna?

Kasa fiskalna może być stacjonarna lub mobilna. Wersja stacjonarna wymaga podłączenia do źródła zasilania, przeznaczona jest do użytkowania w gabinetach lekarskich. Będzie praktyczna tylko wtedy, gdy lekarz nie prowadzi wizyt domowych oraz gdy swoją praktykę odbywa wyłącznie w jednym gabinecie.

Znacznie częściej jednak zdarza się tak, że swoje usługi oferuje w kilku gabinetach prywatnych, a także dojeżdża do pacjentów do domu. I wtedy z pomocą przychodzi niewielka gabarytowo, przenośna kasa fiskalna, wyposażona w wytrzymały akumulator. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy wybór lekarzy.

Jaka kasa dla lekarza?

Na co zwracać uwagę, wybierając kasę fiskalną? Można zakupić urządzenie uniwersalne lub dedykowane, skierowane do przedstawicieli tej branży. Kasa medyczna, bo o niej mowa, umożliwia generowanie wydruków niefiskalnych, a także wprowadzanie długich nazw towarów. Jest to ważne z tego względu, że zgodnie z przepisami, lekarze są zobowiązani do tego, aby precyzyjnie określać wykonywaną usługę.

Kolejną, istotną kwestią, jest wytrzymałość akumulatora – ile paragonów można wystawić na jednym ładowaniu. A skoro o nich mowa, obecnie większość kas fiskalnych dla lekarzy generuje elektroniczne kopie paragonu, które są znacznie łatwiejsze w przechowywaniu.

Dobrym wyborem w branży medycznej jest kasa fiskalna z obudową antybakteryjną, a także z wodoszczelną klawiaturą, którą w prosty sposób można wyczyścić.

Obsługa tego urządzenia musi być łatwa i intuicyjna, ekran czytelny, a klawiatura wygodna w użyciu (częstym problemem są zbyt małe klawisze, w które trudno jest precyzyjnie trafić).

Ostatnim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są gabaryty i waga kasy fiskalnej. Jak już wcześniej ustaliliśmy, za najbardziej funkcjonalną w przypadku lekarzy uważa się kasę mobilną, co jest równoznaczne z tym, że nie może sprawiać problemów w ciągłym przenoszeniu. Urządzenie powinno być lekkie, nie zabierać wiele miejsca, aby można było je schować nawet do podręcznej torby lekarskiej. Przykładowe urządzenia, które spełniają te wszystkie warunki, to kasa Nano online, czy kasa Elzab Med Online.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl