do kasy suma: 0,00 zł
Kasy fiskalne dla lekarzy. O czym należy pamiętać?
Kasy fiskalne dla lekarzy. O czym należy pamiętać?

Kasa fiskalna online

Wybierając konkretny model, należy dopasować go do świadczonej działalności. Wśród często wybieranych urządzeń tego typu wymienia się przenośną kasę fiskalną. Sprawdza się ona podczas pracy „w terenie”, jest mała, lekka, służy do bezprzewodowej pracy. Kasa fiskalna mobilna używana jest m.in. w zakładach kosmetycznych, drobnym handlu, e-sklepach, warsztatach samochodowych. Jest to też odpowiednia kasa fiskalna dla lekarza. Niektóre modele mogą być zasilane przez gniazdka samochodowe, co jest praktyczną zaletą takich urządzeń. Kasa fiskalna przenośna świetnie sprawdzi się u lekarzy realizujących wizyty domowe. Dobrze zdecydować się na taką, która jest mała i lekka i która nie zajmie dużo miejsca w torbie. Przykładowo może to być np. kasa K10 online czy kasa Nano online. Wśród liderów w zakresie produkcji takich urządzeń wymienia się Elzab i Novitus.

Nową kategorią są kasy fiskalne online. Urządzenia te bezpośrednio i automatycznie przekazują dane do Centralnego Repozytorium Kas. Obowiązek kasy fiskalnej w takiej postaci dotyczy od 1 lipca 2021 roku salonów kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetów lekarskich, kancelarii prawnych, salonów fitness i firm świadczących usługi budowlane. Od stycznia 2023 roku do posiadania kasy fiskalnej online będą zobligowane wszystkie firmy, korzystające do tej pory ze „starych” urządzeń.

Zwolnienie usług telemedycznych

Wyjątkiem jest świadczenie usług telemedycznych i telekonsultacji – wówczas spełniając określone warunki, lekarz nie musi używać kas fiskalnych. Pierwszym z nich jest „świadczenie usług wyłącznie przy użyciu środków porozumiewania się na odległość lub ich rezultat jest przekazywany wyłącznie przy pomocy tych środków.” Drugą przesłanką jest otrzymanie przez świadczącego usługę w całości zapłaty za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej” na rachunek bankowy lub w SKOKu, a z ewidencji i dowodów dokumentujących jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. A co w przypadku opłat realizowanych przez takie usługi jak PayU czy Przelewy24? 6 listopada 2017 r. Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej wydał interpretację potwierdzającą, że tego typu płatności spełniają przesłanki do zwolnienia.

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Koszt kasy fiskalnej uzależniony jest od tego, jak zaawansowane ma to być urządzenie, czy ma dodatkowe funkcje, jaki ma limit pozycji, jak duży obrót może zostać ewidencjonowany. Tania kasa fiskalna w podstawowej wersji to wydatek ok. 1200–1500 zł netto, w zależności od modelu, producenta, dodatkowych udogodnień itp. Warto jednak wiedzieć, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi w postaci odliczenia od podatku kwoty zakupu kasy fiskalnej. Taką możliwość mają przedsiębiorcy, którzy w terminie rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu takich urządzeń lub byli zobligowani do wymiany kas starszego typu na kasy online.

Powyższa treść jest przedrukiem artykułu z miesiecznika OSOZ Polska 8/2020 str. 52

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl