do kasy suma: 0,00 zł
Kto musi mieć kasę fiskalną w 2021 roku? Zwolnienia z kas fiskalnych w 2021 roku
Kto musi mieć kasę fiskalną w 2021 roku? Zwolnienia z kas fiskalnych w 2021 roku?

Kto musi mieć kasę fiskalną w 2021 roku?

Zastanawiasz się, dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa? Już wyjaśniamy.

Jak już wspominaliśmy we wstępie, z tego urządzenia do rejestracji transakcji muszą korzystać przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż na rzecz podmiotów prywatnych, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowanych. I choć możliwe jest zwolnienie z kasy fiskalnej, to z roku na roku widać, że dotyczy to coraz mniejszej grupy przedsiębiorców (ale nie martw się, w 2021 roku będą obowiązywać niektóre zwolnienia, o czym jeszcze będziemy pisać).

Obecnie limit do kasy fiskalnej wynosi 20 000 zł. Oznacza to, że firmy, których obrót w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym nie przekroczył tej kwoty, nie muszą rejestrować sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Przepis ten będzie obowiązywać do końca 2021 roku. Przy czym jest jedna rzecz, o której musisz pamiętać – jeśli działalność rozpoczęłaś w trakcie roku, np. w marcu, kwietniu, czy czerwcu, to limit obrotów jest liczony proporcjonalnie do czasu wykonywania działalności, czyli w praktyce, ulegnie zmniejszeniu.

Ponadto są branże wyłączone ze zwolnienia z korzystania kasy fiskalnej bez względu na obrót. Oznacza to, że od początku prowadzenia działalności, muszą stosować kasy rejestrujące. Dotyczy to m.in. firm świadczących usługi dostawy gazu płynnego, części do silników, nadwozi do pojazdów silnikowych, przyczep i naczep, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego, a także świadczące usługi związane z przewozem pasażerskim w samochodowej komunikacji, przewozem osób i bagażu podręcznego taksówkami, wykonywaniem przeglądu technicznego pojazdów. Kasy fiskalne muszą też posiadać m.in. osoby świadczące usługi prawne, medyczne, związane z wyżywieniem, a także fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

Sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna

Ciekawą grupę przedsiębiorców stanowią ci, którzy swoją działalność prowadzą w internecie i oferują sprzedaż wysyłkową. Mogą oni skorzystać w 2021 roku ze zwolnienia, jeśli spełnią kilka warunków:

  • dostawa towarów prowadzona jest wyłącznie w systemie wysyłkowym (nie ma możliwości odbioru osobistego);
  • przedsiębiorca otrzymuje zapłatę w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej i z ewidencji dochodów wynika, jakich konkretnie czynności dotyczyła zapłata.

Co istotne, nie dotyczy to firm, które sprzedają perfumy, sprzęt fotograficzny, radiowy i telewizyjny, a także części i akcesoria do pojazdów silnikowych. One są zobowiązane do wystawienia paragonu, bez względu na metodę wysyłki oraz sposób płatności za zamówienie.

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2021 roku

Rozporządzenie w sprawie zwolnienia z kas fiskalnych uwzględnia kilka sytuacji, w których nie jest konieczna rejestracja sprzedaży na kasie. W 2021 roku obowiązują przedmiotowe zwolnienia z kas m.in. dla firm, które:

  • zbierają i przetwarzają odpady;
  • oferują transport lądowy;
  • zapewniają usługi kurierskie i pocztowe;
  • oferują usługi edukacyjne, finansowe lub ubezpieczeniowe;
  • prowadzą czynności notarialne.

Ze zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego mogą też skorzystać przedsiębiorcy, w przypadku których wyżej wymienione czynności stanowią przeważające, lecz nie jedyne źródło dochodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl