do kasy suma: 0,00 zł
Opcje przeglądania
Kasa fiskalna Novitus Nano Online Kasa fiskalna Novitus Nano Online
Producent: Novitus
1 379,00 zł ( Cena: brutto: 1 696,17 zł )
Kasa fiskalna Novitus Nano II Online Kasa fiskalna Novitus Nano II Online
Producent: Novitus
1 479,00 zł ( Cena: brutto: 1 819,17 zł )

Rodzaje kas fiskalnych

Kasa fiskalna to niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne, które służy do ewidencjonowania obrotu oraz kwot ze sprzedaży towarów i usług. Dostępnych jest kilka rodzajów takich kas rejestrujących. Wybierając konkretny model, należy dopasować go do świadczonej działalności. Wśród często wybieranych urządzeń tego typu wymienia się przenośną kasę fiskalną. Sprawdza się ona podczas pracy „w terenie”, jest mała, lekka, służy do bezprzewodowej pracy. Kasa fiskalna mobilna używana jest m.in. w zakładach kosmetycznych, drobnym handlu, e-sklepach, warsztatach samochodowych. Jest to też odpowiednia kasa fiskalna dla lekarza. Takie urządzenia są wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie warunków atmosferycznych, uderzenia, niskie lub wysokie temperatury. Niektóre modele mogą być zasilane przez gniazdka samochodowe, co jest praktyczną zaletą takich urządzeń.

Kolejnym rodzajem kas fiskalnych są urządzenia jednostanowiskowe. Można je zobaczyć w sklepach, drogeriach, księgarniach, piekarniach, punktach usługowych itd. Są to małe kasy fiskalne i kasy średniego zasięgu. Niektóre pozwalają na pracę bezprzewodową, inne współpracują z urządzeniami typu czytnik kodów kreskowych, komputer, waga itp.

Wymienia się jeszcze kasy fiskalne systemowe. Te używane są w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w placówkach handlowych. Współpracują one z komputerem i innymi kasami. To, co je wyróżnia to duża liczba kodów, może to być nawet 100 000 pozycji. Urządzenia te nie należą do najtańszych kas fiskalnych, a to z uwagi na ich zastosowanie i duże możliwości. Wśród urządzeń do ewidencjonowania wyróżnia się jeszcze kasy POS (komputerowe lub z drukarkami fiskalnymi, tabletami), iPOS (będące połączeniem kas rejestrujących z urządzeniami płatniczymi), kasy specjalizowane (w taksówkach, autobusach, aptekach itp.), kasy z kopią elektroniczną, kasy fiskalne z terminalem (kasoterminale).

Nową kategorią są kasy fiskalne online. Urządzenia te bezpośrednio i automatycznie przekazują dane do Centralnego Repozytorium Kas. Obowiązek kasy fiskalnej w takiej postaci dotyczy od 1.01.2020 roku właścicieli warsztatów samochodowych, stacji paliw i wulkanizatorów. 1.07.2020 roku do posiadaczy kas fiskalnych online dołączą punkty gastronomiczne, usługi zaliczane do krótkotrwałego zakwaterowania oraz sprzedawcy węgla. Od stycznia 2021 roku kasa fiskalna online znaleźć się powinna w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, w gabinetach lekarskich, w kancelariach prawnych, w salonach fitness i firmach świadczących usługi budowlane.

 

Kto musi mieć kasę fiskalną?

Polskie prawo reguluje, kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej, a kto może zostać z tego zwolniony, przy czym już coraz mniej grup jest wyłączonych z ewidencjonowania sprzedaży w taki sposób. Zobligowani do korzystania z kasy fiskalnej są firmy zajmujące się m.in. sprzedażą gazu płynnego, przewozem pasażerskim, usługami taksówkarskimi, sprzedażą silników spalinowych, sprzętu RTV, sprzętu fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, perfum, wód toaletowych, nośników danych cyfrowych i analogowych.

Wprowadzony został także obowiązek kasy fiskalnej dla lekarzy, dentystów oraz usług fryzjerskich, kosmetycznych, motoryzacyjnych, podatkowych, kulturalnych, rozrywkowych, rekreacyjnych, gastronomicznych czy prawnych. Warto śledzić nowelizacje ustawy o podatku VAT, ponieważ obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy coraz większej ilości branż. Od stycznia 2023 roku do posiadania kasy fiskalnej online będą zobligowane wszystkie firmy, korzystające do tej pory ze „starych” urządzeń.

 

Sprzedaż internetowa a kasa fiskalna

Branża e-commerce jest objęta pewnymi wyjątkami, jeżeli chodzi o posiadanie kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż wysyłkową są zwolnieni z kasy fiskalnej, jeśli spełnią określone warunki. Chodzi o to, by dostawca otrzymał zapłatę w całości na konto lub pocztą. Musi być też jasno przedstawione, jakiego przedmiotu dotyczyła sprzedaż i kto stał się jego nabywcą.

 

Jak wybrać kasę fiskalną?

Przy wyborze kasy fiskalnej istotne jest zwrócenie uwagi na potrzeby przedsiębiorcy, branżę, zakładany obrót. Inne urządzenie będzie odpowiednie dla dużej placówki handlowej, a inne dla małego punktu usługowego. Należy więc na wstępie określić, czy ma to być kasa dla lekarza, prawnika, fryzjera czy warsztatu samochodowego. Warto przy tym wziąć pod uwagę łatwą obsługę kasy fiskalnej i mobilność. Jeśli niektórzy medycy realizują wizyty domowe u pacjentów, wówczas lepiej zdecydować się na kasę fiskalną przenośną, która jest mała i lekka, może to być np. kasa K10 online czy kasa Nano online. Wśród liderów w zakresie produkcji takich urządzeń wymienia się Elzab i Novitus.

 

A ile kosztuje kasa fiskalna? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Koszt kasy fiskalnej uzależniony jest od tego, jak zaawansowane ma to być urządzenie, czy ma dodatkowe funkcje, jaki ma limit pozycji, jak duży obrót może zostać ewidencjonowany. Tania kasa fiskalna w podstawowej wersji to wydatek kilkuset złotych, droższe są urządzenia przeznaczone dla przedsiębiorstw o znacznym ruchu. Za takie trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych, w zależności od modelu, producenta, dodatkowych udogodnień itp. Warto jednak wiedzieć, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi w postaci odliczenia od podatku kwoty zakupu kasy fiskalnej. Taką możliwość mają prowadzący firmy, które w terminie rozpoczęły ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu takich urządzeń lub byli zobligowani do wymiany kas starszego typu na kasy online.

 

Zakup kasy fiskalnej umożliwia korzystanie z urządzenia w trybie szkoleniowym. By w pełni móc ewidencjonować sprzedaż towarów i usług konieczna jest fiskalizacja. Urządzenie musi zostać zaprogramowane do legalnego korzystania. Dopiero po przeprowadzeniu tego procesu wszelkie zarejestrowane transakcje są opodatkowane i można tworzyć raporty. Fiskalizacji kasy mogą dokonać specjaliści posiadający stosowne usprawnienia do serwisowania urządzeń fiskalnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl