do kasy suma: 0,00 zł
Kasa fiskalne online - kto musi mieć? Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa teraz, a dla jakich biznesów w najbliższej przyszłości?
Kasa fiskalne online - kto musi mieć? Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa teraz, a dla jakich biznesów w najbliższej przyszłości?

Jak działają kasy fiskalne online? Kasy fiskalne online – rozporządzenie

Czym się różnią kasy fiskalne online od tych starego typu? Umożliwiają automatyczne i bezpośrednie przesyłanie informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Odbywa się to, co dwie godziny i wymusza konieczność zapewniania dostępu do Internetu. Kasa fiskalna online może łączyć się z Repozytorium tradycyjnie (w tym celu wykorzystuje się np. modem zewnętrzny), bezprzewodowo (kasa musi być wtedy wyposażona w moduł WiFi) lub przy pomocy złącza USB (podłącza się urządzenie do jednostki centralnej z zapewnionym dostępem do Internetu). Oprócz tego taka kasa posiada wewnętrzną pamięć, która zapisuje kopie dokumentów, aczkolwiek dostęp do niej ma tylko autoryzowany serwis przeprowadzający fiskalizację.

Początkowo obowiązek posiadania kas fiskalnych online miał dotyczyć wszystkich przedsiębiorców, którzy zgodnie z przepisami muszą rejestrować sprzedaż w ten sposób, aczkolwiek ostatecznie wprowadzono rozporządzenie, które uwzględniało okres przejściowy dla poszczególnych branż. Dodatkowo, w tym roku, w związku z pandemią, wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, które przesuwa część terminów. Od kiedy obowiązek kas fiskalnych online jest wprowadzony w życie?

Kasy fiskalne online – od kiedy i dla kogo?

Od kiedy kasa fiskalna online jest konieczna? Na jej wymianę w 2020 roku musiały zdecydować się firmy prowadzące usług związane z naprawą pojazdów silnikowych oraz motorowych (również w zakresie naprawy i wymiany opon) oraz przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

W styczniu 2021 rejestrację sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych online muszą prowadzić firmy świadczące usługi związane z wyżywieniem lub z krótkotrwałym zakwaterowaniem. Przy czym nie ma znaczenia, czy ich oferta jest stała, czy sezonowa. W praktyce chodzi o hotele, pensjonaty oraz lokale gastronomiczne. Oprócz tego ostatnie dni na wymianę kasy fiskalnej mają osoby, które prowadzą sprzedaż węgla, brykietu oraz podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

Nieco odetchnąć mogą przedstawiciele branży kosmetycznej, czy medycznej. Również w ich przypadku terminy uległy wydłużeniu, ponieważ dopiero od lipca 2021 roku muszą posiadać kasy online. Dotyczy to firm świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, prawne, w zakresie opieki medycznej (lekarze i dentyści), a także przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność obiektów przeznaczonych do poprawy kondycji fizycznej, czyli kluby fitness, siłownie.

Ulga na zakup kas fiskalnych online

Jeśli dotyczy cię obowiązek zakupu kas fiskalnych online, możesz skorzystać z ulgi wynoszącej 90% wartości kasy netto, która jednocześnie nie może być wyższa, niż 700 zł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl