do kasy suma: 0,00 zł
Kasa fiskalna online czy zwykła kasa fiskalna? Co wybrać dla jakich branż?
Kasa fiskalna online czy zwykła kasa fiskalna? Co wybrać dla jakich branż?

Rejestracja sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej to obowiązek dla wielu przedsiębiorców, nie tylko tych, którzy przekroczyli limit zwolnienia z kasy fiskalnej. Lecz zanim kupisz kasę fiskalną musisz wiedzieć, że jest kilka jej typów. Co wybrać? Mamy kilka podpowiedzi.

Kasa fiskalna online a kasa z elektronicznym zapisem kopii

Kasy fiskalne różnią się przede wszystkim sposobem zapisu kopii. Najstarsze są kasy z papierowym zapisem kopii, które obecnie nie są już w sprzedaży – przedsiębiorcy mogli je kupować do sierpnia 2019 roku. Ci, którzy jeszcze z tego skorzystali, mogą je użytkować do zapełnienia kasy fiskalnej lub do czasu ustawowego terminu wymiany na kasę online. Drugim typem są kasy z elektronicznym zapisem kopii, które obecnie zastępowane są przez kasy fiskalne online. Czym się różnią?

Najważniejszą różnicą jest to, że kasy online automatycznie łączą się i przesyłają informacje do Centralnego Repozytorium Kas (właściciel kasy nie musi przechowywać tych danych, aby w razie potrzeby okazywać je podczas kontroli). W ich pamięci wewnętrznej zapisywane są kopie drukowanych dokumentów, aczkolwiek dostęp do nich mają wyłącznie autoryzowani serwisanci. Ważne jest jeszcze to, że oprogramowanie kas online aktualizuje się zdalnie oraz automatycznie. Ponadto kasy fiskalne online umożliwiają przesyłanie na e-mail klienta e-paragonów.

A więc główna różnica między kasą online a zwykłą to brak dostępu do elektronicznej kopii dokumentów, a także możliwość automatycznego przesyłania informacji do CRK, co jednocześnie wymusza stałe połączenie z Internetem.

Dla jakich branż kasy fiskalne online? Kasa online – od kiedy?

Obecnie wszystkim przedsiębiorcom zaleca się użytkowanie kasy fiskalnej online, niezależnie od branży. Co więcej, aktualne przepisy wymagają, aby zgodnie z odgórnym harmonogramem, przedsiębiorcy wymieniali kasy starego typu (z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii) na kasy online. Terminy te zostały nieco przedłużone ze względu na epidemię koronawirusa i obecnie wygląda to następująco:

  • w styczniu 2020 roku kasy fiskalne muszą być obowiązkowe wykorzystywane m.in. przez firmy zajmujące się sprzedażą benzyny silnikowej oraz świadczące usługi związane z naprawą pojazdów silnikowych, oraz motorowerów;
  • od stycznia 2021 przedsiębiorstwa świadczące usługi związane z wyżywianiem bądź krótkotrwałym zakwaterowaniem (gastronomia, hotele i pensjonaty), a także firmy zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych mają obowiązek rejestracji sprzedaży przy pomocy kasy online;
  • od lipca 2021 roku kasę fiskalną online muszą posiadać m.in. obiekty sportowe, prawnicy, lekarze, firmy oferujące usługi budowlane oraz fryzjerzy i kosmetyczki.

Pozostali podatnicy, niewymienieni w przepisach, mogą używać kasy fiskalnej z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii, aczkolwiek należy jeszcze raz podkreślić, że kasy z papierowym zapisem kopii nie są już w sprzedaży, natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii można zakupić do 31 grudnia 2022 roku. Docelowo dąży się do tego, aby z biegiem lat, wszyscy przedsiębiorcy przeszli na kasy online.

Zgłoszenie kasy fiskalnej, fiskalizacja, obsługa

Na koniec mamy kilka praktycznych informacji dotyczących kasy online. Tak jak w przypadku innych urządzeń, konieczna jest fiskalizacja kasy, aczkolwiek jej zgłoszenie i nadanie numeru ewidencyjnego następuje automatycznie. Wcześniej obsługa kasy fiskalnej może następować wyłącznie w trybie treningowym, co oznacza, że transakcje nie są w praktyce rejestrowane.

Wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których praca wymaga stałego przemieszczania się, jest kasa fiskalna przenośna. Natomiast w dużych sklepach, firmach, mogą sprawdzić się drukarki fiskalne online umożliwiające sprawne zarządzenie sprzedażą.

Cena kasy fiskalnej online to ok. 1000-1500 zł, ponadto można ją obniżyć, korzystając z przysługujących przedsiębiorcom ulg.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl