do kasy suma: 0,00 zł
Fiskalizacja kasy online — na czym polega, zasady w 2020 roku
Fiskalizacja kasy online — na czym polega, zasady w 2020 roku

Fiskalizacja kasy online to obowiązek każdego przedsiębiorcy, który chce rozpocząć rejestrację sprzedaży na kasie. Na czym to polega, jak często trzeba przeprowadzać fiskalizację i jakie zasady obowiązują w 2020 roku?

Co to jest fiskalizacja kasy?

Zaczniemy od podstaw, czyli od tego, czym jest fiskalizacja kasy. To proces, podczas którego przestawia się działanie pamięci fiskalnej z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny. Dopiero od momentu, gdy kasa przejdzie na tryb fiskalny, możliwe jest rozpoczęcie rejestracji sprzedaży – każda transakcja zapisywana jest w pamięci urządzenia. Natomiast tryb szkoleniowy jest po to, aby móc swobodnie poćwiczyć obsługę sprzętu, nie martwiąc się o ewentualne błędy.

Fiskalizację może przeprowadzić wyłącznie serwisant, który posiada odpowiednie kompetencje, uprawnienia. Przełączenie z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny następuje tylko raz, procesu tego nie trzeba powtarzać. A ile kosztuje fiskalizacja kasy? To koszt ok. 50-100 zł. Wszystko zależy od tego, czy fiskalizacja odbywa się w siedzibie serwisanta, czy w twojej firmie.

Fiskalizacja kasy online 2020

Fiskalizacji podlegają wszystkie kasy fiskalne, zarówno te starego typu, jak i online. Kasy starego typu różnią się tym, że kopia zapisywana jest w postaci papierowej lub elektronicznej, natomiast kasy online w sposób ciągły i automatyczny przekazują te informacje do Centralnego Repozytorium Kas.

Trzeba wiedzieć, że obecnie przedsiębiorcy zobowiązani są do wymiany kas starego typu na wersje online, chociaż wymiana tych urządzeń może następować etapowo, w zależności od branży. W 2020 roku obowiązek ten obejmuje m.in. stacje benzynowe, warsztaty motoryzacyjne oraz wulkanizacyjne, firmy świadczące usługi związane z wyżywieniem (stale lub sezonowo), a także firmy zajmujące się sprzedażą węgla oraz brykietu. Przy czym od razu warto przypomnieć, że do wymiany kas od 2021 roku powinny przygotować się firmy gastronomiczne, hotele, lekarze, dentyści i prawnicy, siłownie oraz przedsiębiorcy działający w branży budowlanej.

A jakie są przepisy dotyczące fiskalizacji kasy online w 2020 roku? Tak naprawdę niewiele zmieniają się one w stosunku do poprzednich lat – obowiązuje konieczność przełączenia się z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny przed rozpoczęciem sprzedaży. Aczkolwiek dzięki temu, że kasy online łączą się z Centralnym Repozytorium Kas, cały proces jest nieco uproszczony.

Jak przebiega legalizacja kasy fiskalnej?

Aby przeprowadzić fiskalizację kasy online, musisz zamówić tę usługę u serwisanta, który posiada uprawnienia nadane mu przez producenta danej kasy (możesz to zweryfikować, sprawdzając identyfikator serwisanta).

Fiskalizacja obejmuje takie czynności jak:

  • zapis w pamięci fiskalnej kasy faktu, daty oraz czasu fiskalizacji;
  • rozpoczęcie pracy pamięci fiskalnej; zerowanie liczników kas;
  • wystawienie raportu fiskalnego z fiskalizacji.

Pisaliśmy wcześniej, że fiskalizacja kasy online jest nieco prostsza. Dzięki temu, że urządzenie łączy się z Centralnym Repozytorium Kas, od razu przesyłany jest numer ewidencyjny kasy, który następnie zostaje zapisany w pamięci urządzenia. Oprócz tego serwisant dokonuje zgłoszenia kasy fiskalnej oraz podatnika do Urzędu Skarbowego, podając wszystkie niezbędne dane. Cały proces, choć wydaje się skomplikowany, nie trwa długo. Po wizycie serwisanta można rozpocząć korzystanie z kasy fiskalnej celem dokumentowania sprzedaży.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl