do kasy suma: 0,00 zł
Fiskalizacja
DROGI UŻYTKOWNIKU !!!

 

Jeśli chcesz dołączyć do grona szczęśliwych posiadaczy/użytkowników urządzenia fiskalnego – wiedzieć musisz o kilku istotnych rzeczach:

 

PO PIERWSZE
Pracownik dokonujący procesu fiskalizacji Twojego urządzenia musi posiadać stosowne uprawnienia do wykonywania serwisu urządzeń fiskalnych – nadane mu przez producenta. Zawsze możesz poprosić go o okazanie legitymacji serwisowej zawierającej identyfikator serwisanta.

PO DRUGIE
Serwis dokonując fiskalizacji opiera się na danych wskazanych w Formularzu Fiskalizacji – zadbaj o przygotowanie wszystkich aktualnych danych zgodnych z dokumentami rejestrowymi firmy.

PO TRZECIE
Dokonanie fiskalizacji urządzenia jest równoznaczne z objęciem obsługi serwisowej przez wybraną przez Ciebie firmę serwisującą. W razie jakichkolwiek problemów zgłoś się do osoby lub firmy wpisanej do książki serwisowej w polu zawierającym dane serwisu prowadzącego obsługę urządzenia.

PO CZWARTE
W każdej chwili możesz zmienić firmę odpowiedzialną za serwis Twojego urządzenia. Pamiętaj, że musisz o tym fakcie poinformować dotychczasowy serwis prowadzący obsługę urządzenia.

PO PIĄTE
Sam proces fiskalizacji obejmuje szereg czynności wykonywanych przez serwisanta takich jak nieodwracalny zapis w pamięci fiskalnej faktu, daty i czasu Fiskalizacji; inicjalizację pracy pamięci fiskalnej i pamięci chronionej oraz jednoznaczne nieodwracalne powiązanie tych pamięci; zerowanie wszystkich liczników kasy; wystawienie raportu fiskalnego Fiskalizacji itp. W przypadku urządzeń współpracujących on-line z Centralnym Repozytorium Kas dochodzi do tego odebranie numeru ewidencyjnego; zgłoszenie Fiskalizacji przez przesłanie raportu fiskalnego Fiskalizacji do Centralnego Repozytorium Kas czy pobranie i zapis w pamięci chronionej harmonogramu przesyłania danych.

Pamiętaj, że w przypadku urządzeń on-line musisz zapewnić dostęp urządzenia do sieci globalnej, gdyż usługa fiskalizacji nie obejmuje skonfigurowania Kasy do komunikacji z Centralnym Repozytorium Kas.

PO SZÓSTE
Przed zakończeniem fiskalizacji zostaniesz poproszony o potwierdzenie treści nagłówka, który będzie widoczny na każdym paragonie z Twojego urządzenia.

PO SIÓDME
Po zakończonej fiskalizacji serwis dołączy raport z fiskalizacji do książki serwisowej urządzenia.

 

 

Kasy fiskalne online – rozporządzenie

Zanim przejdziemy do tego, czym jest fiskalizacja kasy, chcielibyśmy wspomnieć o Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, którego przepisy weszły w życie z dniem 1 maja 2019 roku. Zgodnie z jego postanowieniami, z użytku wycofywane będą kasy fiskalne z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii paragonów, a zamiast nich rekomendowane jest użytkowanie kas online.

Efektem tych przepisów jest m.in. to, że po 21 sierpnia 2019 roku nie można już zakupić kas rejestrujących „starego” typu. Stopniowo na przedsiębiorcach wprowadzany będzie obowiązek kasy fiskalnej online, która automatycznie wysyła informacje o dokonywanych transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Dobrą informacją jest to, że kasy online ułatwiają zgłoszenie fiskalizacji zdalnej.

Na czym polega fiskalizacja kasy?

Na przedsiębiorców, którzy przekroczą obrót będący na poziomie 20 000 zł, nakładany jest obowiązek kasy fiskalnej. Co to oznacza? Firma jest zobowiązana do tego, aby maksymalnie w przeciągu dwóch miesięcy zakupić oraz zarejestrować kasę fiskalną lub drukarkę fiskalną. Zanim jednak zaczniesz korzystać z tych urządzeń, konieczna jest rejestracja oraz fiskalizacja drukarki fiskalnej.

Co to jest fiskalizacja i na czym polega? To jednorazowa czynność mająca na celu odpowiednie zaprogramowanie kasy. W efekcie następuje zsynchronizowanie modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy, na podstawie czego generowany jest dobowy raport fiskalny. Od tego momentu kasa fiskalna online może ewidencjonować wszystkie transakcje, będące podstawą do określenia obrotu podatnika.

Ile trwa fiskalizacja kasy fiskalnej? Proces ten jest szybki w przeprowadzeniu, aczkolwiek może go wykonać wyłącznie uprawniony do tego serwisant. Zwykle zaleca się, aby fiskalizacja była przeprowadzana przez serwis, w którym dokonujesz zakupu kasy fiskalnej. Ponadto warto podpisać umowę z jednym serwisem na obsługę wszystkich urządzeń fiskalnych wykorzystywanych w działalności. Dlaczego jest to tak istotne? Przepisy w tej kwestii są bardzo rygorystyczne, określają, że tylko jeden, wskazany serwis może dokonać odczytu z pamięci fiskalnej. Jeśli będziesz chciał zmienić serwisanta, musisz najpierw zgłosić wniosek do producenta kasy, a po otrzymaniu pozytywnej decyzji, powiadomić urząd skarbowy o zmianie.

Kiedy jest konieczna fiskalizacja kasy fiskalnej?

Kiedy fiskalizacja kasy jest potrzebna? Jest to obowiązkowe przed rozpoczęciem rejestrowania obrotu. Wcześniej kasa fiskalna działa wyłącznie w trybie wstępnym. Co za tym idzie, sam zakup kasy fiskalnej nie oznacza, że możesz jej używać podczas prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto jeszcze zaznaczyć, że choć można przeprowadzić fiskalizację kasy przed rozpoczęciem działalności, tak naprawdę przedsiębiorcy mają obowiązek jej używania dopiero, gdy przekroczą próg 20 000 zł obrotu.

Fiskalizacja kas krok po kroku. Fiskalizacja kasy – urząd skarbowy

Zanim zaczniesz użytkować urządzenia fiskalne, takie jak kasy lub drukarki, musisz spełnić wiele formalności. Pierwszym krokiem jest rejestracja kasy fiskalnej, której można dokonać osobiście podczas wizyty w urzędzie, listownie lub elektronicznie.

Następnie konieczne jest zamówienie usługi fiskalizacji kasy online lub tradycyjnej. Po tym, jak fiskalizacja zostanie zakończona przez serwisanta, wpisze on numer NIP do pamięci fiskalnej kasy oraz przekaże dobowy raport fiskalny potwierdzający przeprowadzenie tej czynności. Również do jego obowiązków należy zgłoszenie serwisu do urzędu skarbowego.

Natomiast twoim zadaniem będzie dołączenie raportu z fiskalizacji do książki kasy. Konieczne jest przechowywanie tych danych przez cały czas użytkowania urządzenia.

Ostatnim krokiem jest zgłoszenie kasy fiskalnej. Po weryfikacji zgłoszenia przedsiębiorcy oraz serwisu nadawany jest numer ewidencyjny, który należy nanieść w sposób trwały zarówno na obudowę kasy, jak i do książki kasy.

Warto wiedzieć, że jeśli wykorzystujesz kasy online, nie jest konieczne zgłoszenie kasy przed fiskalizacją, ponieważ proces ten dzieje się automatycznie. Niezbędne informacje przesyłane są poprzez sieć internetową do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Na tej podstawie właściciel kasy otrzymuje przydzielony mu numer ewidencyjny. I choć formalności w tym zakresie są ograniczone do minimum, nadal fiskalizację kasy fiskalnej może wykonać wyłącznie serwisant z odpowiednimi uprawnieniami.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące któregoś z etapów tego procesu, możesz zadzwonić na infolinię urzędu skarbowego lub skontaktować się z nami – wytłumaczymy, jak przebiega serwis oraz podpowiemy, czy w twoim przypadku zawiadomienie o instalacji kasy fiskalnej będzie konieczne.

Wymiana modułu pamięci fiskalnej a fiskalizacja

Jeśli pamięć urządzenia fiskalnego jest zapełniona, został zmieniony numer NIP firmy lub pamięć fiskalna uległa awarii, konieczna jest wymiana modułu fiskalnego. Aby to zrobić, należy najpierw dokonać odczytu zawartości pamięci fiskalnej, co musi odbyć się przy udziale serwisanta posiadającego stosowne uprawnienia.

Następnie odczyt należy zgłosić do urzędu skarbowego oraz wyrejestrować urządzenie z jego ewidencji. Po wymianie modułu pamięci fiskalnej w serwisie konieczna jest ponowna fiskalizacja kasy oraz zgłoszenie jej do urzędu skarbowego.

Fiskalizacja kasy – koszt

Ile kosztuje fiskalizacja kasy? Cena tej usługi zależy od firmy serwisującej, zwykle zaczyna się od 50 do 100 zł. Ostateczny koszt zależy m.in. od tego, czy fiskalizacji dokonujesz w siedzibie serwisanta, czy zamawiasz usługę dojazdu do twojej firmy.

Natomiast proces związany z rejestracją i zgłoszeniem fiskalizacji w urzędzie jest bezpłatny. Wyjątkiem jest sytuacja, w której korzystasz z pomocy pomocnika. Opłata skarbowa wynosząca 17 zł będzie obowiązywać w przypadku pełnomocnictwa szczególnego PPS-1. Jeśli korzystasz z pełnomocnictwa ogólnego PPO-1 lub pełnomocnikiem jest mąż, żona, dzieci, rodzice, dziadkowe, wnuki lub rodzeństwo, jesteś zwolniony z opłaty skarbowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl