do kasy suma: 0,00 zł
Dlaczego przychodnie, lekarze powinni korzystać z kasy medycznej?
Dlaczego przychodnie, lekarze powinni korzystać z kasy medycznej?

Jak wybrać kasę fiskalną dla usług medycznych? Czym powinna charakteryzować się kasa medyczna i o czym pamiętać przy jej wyborze? Przedstawiamy najważniejsze informacje dla lekarzy i lekarzy dentystów.  

Czy lekarz musi mieć kasę fiskalną?

Zgodnie z przepisami, każdy przedsiębiorca, który świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jest zobowiązany do rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Zatem również lekarze i lekarze dentyści powinni posiadać urządzenie fiskalne online, na którym będą ewidencjonować sprzedaż. Może być to zarówno kasa fiskalna, jak i drukarka fiskalna online. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy lekarz świadczy usługi medyczne przez internet, a zapłata za nie jest przelana na rachunek bankowy.

Warto również pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, lekarze i lekarze dentyści (należący do drugiej grupy podatników) są zobowiązani zaopatrzyć się w kasę fiskalną online do 30 czerwca 2021 r. (termin ten został wydłużony w związku z pandemią).

Jaka kasa fiskalna dla lekarza?

Kasa dla lekarza powinna być przede wszystkim praktyczna i dopasowana do charakteru jego pracy. Inne urządzenie będzie polecane weterynarzom, którzy stale pracują w jednym gabinecie, a inne lekarzom, którzy przemieszczają się pomiędzy różnymi przychodniami. Kasa fiskalna powinna również posiadać odpowiednią wielkość bazy PLU, tak, aby bez problemu można było wpisać do pamięci urządzenia wszystkie usługi. Choć w przypadku kasy fiskalnej dla lekarza zwykle nie jest potrzebna zbyt duża baza. Istotna jest natomiast szerokość papieru i długość nazwy usługi, tym bardziej że większość medycznych zwrotów to wieloczłonowe nazwy.

A na co jeszcze zwrócić uwagę? Co jeszcze powinna posiadać kasa medyczna? Przede wszystkim takie urządzenie powinno być bezpieczne, szczególnie w obecnych czasach pandemii. Dlatego dobrym pomysłem będzie kasa fiskalna z obudową antybakteryjną, którą można znaleźć na naszej stronie. Elzab K10 MED to kasa fiskalna, w której obudowie zastosowano jony srebra, redukujące dalsze namnażanie się bakterii. To zdecydowanie jeden z najbezpieczniejszych modeli, który polecamy lekarzom.

Mobilna kasa fiskalna online

Jak już wspomnieliśmy, kasa fiskalna powinna być również dopasowana do charakteru pracy lekarza. Jeśli często przemieszcza się on między różnymi gabinetami, powinien pomyśleć o niewielkim i przede wszystkim lekkim urządzeniu. Nie bez znaczenia pozostaje również pojemność baterii. Taka mobilna kasa fiskalna online powinna działać jak najdłużej na jednym ładowaniu. Jednak mimo wszystko, warto dokupić do niej przydatne akcesoria, na przykład zasilacz samochodowy.

Oczywiście wybór przenośnej kasy medycznej wcale nie oznacza, że nie sprawdzi się ona również w przychodni. Wręcz przeciwnie, takie urządzenia są bardzo poręczne i posiadają wiele przydatnych funkcji, które sprawdzą się również w pracy stacjonarnej. Ponadto mogą być wykorzystywane również w aptekach.  

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl