do kasy suma: 0,00 zł
Usługi budowlane a kasa fiskalna – co mówią przepisy?
Usługi budowlane a kasa fiskalna – co mówią przepisy?

Czy na przedsiębiorcach branży budowlanej spoczywa obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej online? A jeśli tak, to do kiedy mają czas, aby zainstalować takie urządzenie? Sprawdzamy aktualne przepisy dotyczące kas fiskalnych dla usług budowlanych.

Usługi budowlane a kasa fiskalna 2019-2021

W 2019 roku opublikowano ustawę, która nałożyła na większość przedsiębiorców obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej online. Ustawa ta dokładnie określała terminy instalacji urządzeń fiskalnych online dla poszczególnych branży. Dla usług budowlanych obowiązek kasy fiskalnej online miał wejść w życie w styczniu 2021 roku, jednak wciąż panująca pandemia nieco pokrzyżowała te plany. Utrata płynności finansowej zleceniodawców, wstrzymanie budowy wielu inwestycji czy powrót pracowników z Ukrainy do swojego kraju sprawiły, że również branża budowlana ucierpiała przez pandemię. Na szczęście zmienił się również termin, w którym przedsiębiorcy oferujący usługi budowlane muszą zaopatrzyć się w kasy fiskalne online. Według nowego harmonogramu kasy fiskalne online dla usług budowlanych należy zainstalować do 1 lipca 2021 roku!

Nowa kasa fiskalna to kolejny wydatek dla przedsiębiorców, jednak trzeba pamiętać, że przedstawiciele branży budowlanej mogą korzystać z prawa do ulgi na takie urządzenie online. Ulga ta może wynosić 700 złotych i firma może ją odliczyć w deklaracji VAT.

Kasa fiskalna – obowiązek przedsiębiorców? Kogo nie dotyczy?

A czy kasy i drukarki fiskalne obowiązują wszystkich przedsiębiorców branży budowlanej? Czy istnieje jakieś zwolnienie z kasy fiskalnej? Istnieje, limit do kasy fiskalnej dokładnie określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r., które nadal obowiązuje w roku 2021. Zgodnie z tymi zapisami masz prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeśli twoje obroty ze sprzedaży towarów lub usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym w poprzednim roku nie przekroczyły 20 000 złotych.

A co z nowopowstałymi firmami budowlanymi? Jak oni powinni liczyć sprzedaż swoich usług? Limit do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej online liczy się w proporcji do okresu jej prowadzenia. Można to zrobić według wzoru: 20 000 zł /365 x liczba dni (czyli okres od rozpoczęcia sprzedaży do końca roku). Warto również pamiętać, że zgodnie z prawem nie wszystkie usługi wliczają się do limitu.

Jaka kasa fiskalna dla branży budowlanej?

A jaką kasę fiskalną online powinni wybrać przedsiębiorcy branży budowlanej? Przede wszystkim niewielki, mobilny model, który umożliwia zarówno pracę stacjonarną, jak i w terenie. Ważne też, aby takie urządzenie fiskalne umożliwiało pracę nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych, a także, aby możliwa była obsługa kasy nawet w rękawiczkach. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego wyświetlacza, ten polecany branży budowlanej powinien być odporny na zachlapania oraz wytrzymały. Kasy fiskalne online dla usług budowlanych to także modele proste w obsłudze, które dają możliwość podpięcia terminala płatniczego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl